Тризуб - символіка державного герба України

  • Прочитано 799 раз
  • Прокоментуй першим!
Тризуб - символіка державного герба України Тризуб - символіка державного герба України

Оскільки Artystuff для принтування свого одягу використовує аж дві ілюстрації, що містять державний герб України, Оберіг та Тризуб, то я вирішила докладно дослідити та вам розповісти про походження та значення стародавнього символу тризубу, що є прообразом нашого герба.

Тризуб, як державний герб України походить від часів Київської Русі, де був знаком князів Рюриковичів та мав різноманітні варіації форм, проте взагалі символи тризуби та тризубці мають більш глибоку історію та ширший ореол використання.

На території України з найдавніших часів тризуби зустрічались в якості знаку блискавки слов'янського бога грому Перуна, на щитах скіфів у вигляді вогненного тризубця, в оздобленні стародавній церков та храмів, на монетах Володимира Великого, а також на держаках прапорів війська Святослава та інтерпретовано у варіанті його двозубця. У вигляді "знаку Рюриковичів" тризуб дійшов до нас на монетах, підвісках, печатках, цеглі церков, посуді, розповсюдився на часи Володимира Великого, Ярослава Мудрого, Святополка, Льва Даниловича, зазнавав змін своїх форм та написань. Далі тризуб був тимчасово забутий та виплив аж на розкопках Десятинної церкви на початку ХХ ст. В зв'язку з цим у 1917 році був обраний у ролі герба УНР, в наслідок чого став символом відродження української державності та був затверджений державним гербом вже незалежної України.

 

Символіка Тризуба

Історики досі не мають однозначної думки про походження та значення тризуба. В його трьох вершинах бачать три стихії, три бога, три основи життя, три світи (небесний, земний, підземний), він по формі нагадує вила, якір, блискавку. При цьому символ тризубця, як більш ширшого поняття, зустрічався в різні епохи у різних народів на території різних країн Європи та Азії. Серед найпопулярніших гіпотез значення тризуба є образ сокола, що летить вниз головою, закодоване слово "воля" або "цар", зашифрована цифра або буква, орнамент, схематичне зображення символів влади (корона, скіпетр, голова булави). Проте відсутність явних доказів певної гіпотези походження тризуба вказує на те, що цей символ прийшов до нас з більш давній часів та скоріш за все має язичницькі витоки. Наприклад, тризуби в багатьох релігіях та міфологіях виступають знаком блискавки богів грому.

За однією з версій язичницького походження, українці за часів Київської Русі, серед інших, поклонялись богині Неділі, яка вважалась творцем всього живого, божеством блискавки та світла. На честь цієї богині було названо найголовніший день тижня - неділя, та друга назва Нового Року - "Маланка", що походить від староукраїнського слова "молоння", тобто "блискавка". За іншою версією Володимир, який започаткував традицію "знаків Рюриковичів", міг взяти для свого родинного герба знак тризуба, як символ бога Перуна, який був верховним божеством слов'ян та був пов'язаний з культом Дерева Життя, щоб поставити себе перед народом в якості посередника бога.

У народі з давніх часів тризуб вважався оберегом та магічним знаком, який зустрічався в різних жанрах українського ужиткового мистецтва та був символом троїстості. За уявлення українців про світобудову, існує три світи - небесний або божественний світ, земне життя людей та підземний світ, тобто світ Пращурів. Так у тризубі центральний "зуб" символізує земне життя, яке стоїть на яйцеподібній основі тризуба, що символізує підземний світ, та підтримується з обох боків крайніми "зубами" божественного світу. Тобто наше життя базується на мудрості та досвіді предків та охороняється і підтримується небесними силами.

Одяг з Тризубом

Artystuff пропонує жіночий та чоловічий одяг власного виробництва у вуличному стилі з принтами Тризуб та Оберіг, що містять державний герб України та стародавній оберіг нашого народу.

Залишити коментар

Переконайтеся, що ви вводите (*) необхідну інформацію, де потрібно
HTML-код не допускається

Увійти або Зареєструватися